Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

islamiyet Ve Hz.Muhammed

Misafir
    Misafir

islamiyet Ve Hz.Muhammed Empty islamiyet Ve Hz.Muhammed

Mesaj tarafından Misafir Paz Ocak 10, 2010 8:09 am

islamiyet Ve Hz.Muhammed
    islamiyet ve Hz.Muhammed islamiyet Ve Hz.Muhammed
    Müslümanlıkyüce Allah'ın son peygamber Hz.Muhammed aracılıgıyla bütün insanlara gönderdiği dindir Bu dinin adı kutsal kitap kur'anıkerim'de İslam''olarak anılmaktadır İslam dini Allah'ın varlığı ve birliği inancını temel alır.İslam;inancına göre Allah'ın eşi benzeri varlığının başlangıcı ve sonu yoktur O sonsuz güç sahibidir.Yaratan yaşatan öldüren rızk veren odur.İslamiyette meleklere kaderekazaya ve ahirete inanmak esastır İslam inan-cına göre zamanı geldiğinde kıyamet kopacak ve dünya yaşamı son bulacaktır.

Kıyametten sonra insanlar Allah tarafından diriltilip ahirette hesaba cekilecektir Allah'a ibadet etmiş iyi işler yapmış güzel Ahlaklı insanlar ödüllendirilecekler inanmayanlar ise cezalandırılacaklardır İslam dini ahlaka büyük önem verir ve ahlak ilkelerine uymayı ibadet kabul eder.İnsanların güzel ahlaklı olmasını öngören islamiyet; hırsızlık kumarzina cana kıymayalanhile kıskançlıkcimrilik kin nefret geçimsizlik haksızlık iftira atma söz taşıma dedikodu yapma gibi kötülükleri yasaklar. Barışı Adaleti doğruluğu yardım-laşmayı hoş görüyü insan haklarına saygıyı; yoksulların güçsüzlerin yetimlerin ök-süzlerin ve kimsesizlerin korunmasını emreder.

İslamiyet ilk olarak Arap yarım adasında yayılmaya başladı. Araplar Allah'a yakınlaşa bilmek için bazı araçlar kullandılar bunlar putlardı. Kur'anıkerimde Arapların putlara ve heykellere tapma sebebi çıklanırken onlara bizi sadece Allah' a yaklaştırsınlar diye kulluk ediyoruz dedikleri belirtilmiştir. Araplar, putlara ve taşlara tapmalarına rağmen Allah'a inanıyorlardı. Zor durumda kaldıklarında Allaha dua ediyor ondan yardım istiyorlardı.

Araplarda en önemli ibadet hacdı. Her yıl ilkbahar ve yaz aylarında yerine getirilirdi.Yılın belirli günlerinde oruç tutan tapınaklarda Günde üç vakit dua eden araplarda vardı.

Arapların yiğitlik cömertlik konuk severlik verilen sözde durma gibi meziyet –lerin yanında ; kan davası gütme kadınlara değer vermemekız çocuklarını diri diri toprağa gömme gibi adetleri vardı Hz. Muhammet putlara tapmaz içki içmez kumar oynamazdı. ağır başlı cömert sözüyle davranışı tutarlı bir insandı. İnsanlara karşı sevği şevkat merhamet ve hoş görüyle davranır; yoksullara yardım eder güçsüzleri koruyup gözetirdi.

Son derece güvenilirdi. Bundan dolayı insanlar ona Muhammedülemin (Güvenilir Muhammed) der –lerdi Hz. Muhammed insanların birbirine haksızlık etmelerine kadınlara kötü davranmalarına kız çocuklarını toprağa gömmelerine kan davası gütmelerine üzülüyordu. Onların bu kötülüklerinden vazgeçmelerini birbirlerine iyi davranmalarını barışı adaleti dürüstlüğü insan haklarına saygıyı esas almalarını istiyordu Hz. Muhammed hira dağında ibadet ederken Cebrail vasıtası ile kendisine ilk vahiy geldi. Olayı eşi Hz.Hatice'ye anlattı.

O da ‘'Allah seni üzmezben senin yüzünde şimdiye kadar görmediğim bir nur görüyorum biliyorum ki sen doğru söylersinAllah seni hiçbir zaman utandırmaz.'' Dedi. Üç yıl sonra yine hira dağından eve dönerken Cebrail'i gördü evde örtündü. Allah kendisine şu ayeti indirdi Ey bürünüp sarınan (Resulüm!) kalk ve (insanları ) uyar. Sadece Rabb'ini büyük tanı. Elbiseni tertemiz tut. Kötü şeyleri terk et.

Yaptığın iyiliği çok görerek başa kakma Rabbinin rızasına ermek için sabret. Yüce Allahın emri üzerine peygamberimiz insanlara İslam dinini anlatmaya başladı Peygamberimizin üçü erkek dördü kız olmak üzere yedi çocuğu vardı. Hz.Fat- ma dışındakiler kendisinden önce vefat etmiştir. Peygamberimiz kızı fatma'yı Hz.Ali ile evlendirmiştir. Bu evlilikten Hz.Hasan ve Hz.Hüseyin dünyaya gelmiştir. Peygamberi mizin soyu bunlardan gelmiştir Peygamberimiz bir özünde ‘'Nimetleriyle sizi beslediği için Allah'ı seviniz.Be- ni de Allah sevgisi için seviniz Ehlibytimi ise benim sevgim için seviniz Buyurmuştur İslamiyetdünya ve ahiret dinidir.

İnsanların dünyadaki yaşamlarını birbirle- riyle ilişkilerini düzenleyen hükümlerle birlikte ahiret yaşamıyla ilgili hükümleri içerir İslamiyet Allah ile insan arasında aracı kabul etmez

Forum Saati C.tesi Nis. 27, 2024 1:17 am